top of page

Yoga eğitmeni olmak için ne yapmak gerekir?


Yoga eğitmenliği olan birçok kişinin özellikle RYT ve E-RYT arasındaki farkı bilmeleri bu yolda çok yardımcı olacaktır.Yoga Alliance başlangıcı olmayan birçok deneyimli yoga eğitmenleri eğitim veremiyorlar.

Kıdemli yoga eğitmenliği yolculuğu RYT200 ile başlar.

Herhangi bir stüdyodan ya da bağımsız çalışan yoga hocalarından, 200 saatlik Yoga Alliance sertifikası olan herkes katılabilir.Bu eğitimi tamamlamak yolun başlangıcıdır çünkü bu eğitim sizi sadece başlangıç seviyesi ders verebilme yetkisi veriyor.

Yolda olanlar bilir ki derslere girdiklerinde insan fizyolojisi ile karşılaştıklarında birçok sorunlu bedenle çalışmak zorunda kalırlar. Her bedenin kendini tanıma yolculuğunda hiza prensipleri, derin anatomi, yoga terapi, yin yoga gibi daha somatik alanlarda da çalışmak gerekir.

Bu yolculuktaki en önemli nokta ise alacağınız eğitimlerin uluslararası standartlarda ve sertifikasyona sahip bir eğitim olmasıdır.

Dünyadaki en çok geçerliliği bulunan topluluk ise Yoga Alliance birliği ve buna bağlı okullardır.

Yoga Alliance sadece bir birliktir. Sertifika vermez eğitim standartlarını karşılayabilecek okullara onay verir, sertifikanız okulumuz tarafından verilir ve siz sertifikanız ile birliğe eğitmen olarak kaydınızı yaptırırsınız.

Eğitmenlik alacağınız okulun Yoga Alliance onaylı olmasına dikkat etmelisiniz.

Yolda emek vermiş birçok deneyimli hoca ile çalışmış arkadaşlarım bu belgeleri Yoga Alliance uluslararası düzeyde kabul gören bir merkezdir.

Yoga Alliance birliğine kayıt yaptırarak RYT200 eğitmeni olurlar.

RYT( Registered Yoga Teacher): RYS eğitiminden mezun olup Yoga Alliance kaydını yaptırmış mezunlardır.

RYT200 sertifikanızı alırsınız ve bu sertifika ile uluslararası düzeyde kayıtlı yoga eğitmenleri arasında yer alırsınız.

E-RYT ( Experienced Registered Yoga Teacher) kıdemli yoga eğitmeni anlamına gelir.

E-RYT200 Yoga Teacher unvanı alabilmek için 1000 saat ders vermeli ve 2 yıldan fazla bir süre ders vermeli. Bu sürede de 300 saatlik eğitimlerinde ilerleyebilir.

E-RYT500 olmak 200 saat, 300 saat ve 500 saat yoga eğitmenlik eğitimlerine eğitmen olarak önderlik edebiliyor olmanız demektir.

Her meslek gibi yoga eğitmenliğinde de en iyi seviyeye ulaşmak hem prosedürleri yerine getirmek hem de kişisel bakımdan kendinizi geliştirmeniz için uzun ve bir o kadar keyifli bir süreçtir.

Öğretirken öğrenmek

Yoga Alliance onaylı bir okulda RYS300 yani ileri seviye yoga eğitmenlik eğitiminden başarı ile mezun olup RYT300 alıp RYT500 seviyesine yükselmeniz gerekmektedir.

E-RYT500 olmak için en az 4 yıl ve 2000 saat eğitmenlik yaptığınız takdirde E-RYT500 olma hakkına sahip olmuş oluyorsunuz.


Bu blog'ta Alsancak Karuna Yoga ve Bostanlı Karuna Yoga da yapılan etkinlikleri bulabilirsiniz. Ayrıca yoga, yoga felsefesi, yoga mitolojisi ve yoga anatomi hakkında özgün makaleleri sizler için hazırladık. 200 saat temel yoga eğitimi ve 300 saat ileri seviye yoga eğitimine destek yazılarımız blogta


2006 Kayseri Karuna Yoga

2015 Bostanlı Karuna Yoga

2022 Alsancak Karuna Yoga

Her yaşa ve seviyeye uygun yoga dersleri, power yoga, vinyasa yoga, yin yoga, yoga terapi, hamak yogası, yüz yogası, hatha yoga, 200 saat temel yoga eğitimi, 300 saat ileri seviye yoga eğitimi-yoga alliance
27 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page