top of page

Yoga esnasında duygusal çözülmeler

Güncelleme tarihi: 13 May 2022

Yoga esnasında duygusal çözülmeler

Yoga esnasında duygusal çözülmeler, Yoga atletik değil ruhsal bir sistemdir. Asanalar ruhsal dönüşümüzü sağlayabilmek için enerji bedenimizi doğrudan etkileyecek şekilde yapılmıştır. İnsanlar yogaya zayıflamak, sağlıklı kalmak veya gevşemek için başlıyorlar ancak yoganın asıl amacı ruhsal gelişimdir. Bu gelişim bedenin içinde bloke olmuş enerjilerin çözülmesini sağlar. Aslında ne zaman bedeniniz üzerinde çalışsanız zihniniz ve ruhunuz üzerinde de çalışıyorsunuz demektir. Bu da beden ve zihin arasındaki köprüdür.

Bu da yoga yaparken duygularımız aracılığı ile duygularımız ile çalıştığımız anlamına geliyor ki duygusal çözülmeler olağandır.

Çocukluğumuzda bir şey olduğu zaman bedenimiz devreye girer. Buna travma denir. Beden tüm varlığı korumaya alır. Bu koruma ile sanki beden tüm varlığı acı çekmekten korumuş olur. Özellikle duygusal acı çocuklar için çok ağır gelir çünkü bununla nasıl başa çıkacaklarını bilmezler. Ve beden kendini kapatmaya başlar. Çünkü eğer böyle yapmasaydı ölürdü. Ancak beden bu koruma işlemini acı geçtikten sonrasına kadar devam ettiriyor. Acı verici deneyimler küçükten büyüğe, geçiciden kalıcıya kadar geniş bir yelpaze çizer. Batı dünyasında bizler beden hafızasını tam anlamıyoruz.

Beden zihin bağlantısı

Yogada beden zihin ve ruh arasında bir ayırım yoktur. Bu üçlü bir birlik içinde var olurlar. Zaten’’ birlik’’ yoganın kelime anlamıdır. Sizi zihinsel ve ya duygusal olarak rahatsız eden şey bedeninizde de ortaya çıkar. Yogada bedeniniz üzerine derinlemesine çalıştıkça da duygusal tıkanıklıklar çözülmeye başlar.

Yogaya göre bizi’’ aydınlanmaktan’’ yani samadhiye ulaşmaktan alıkoyan bedenimizde tuttuğumuz duygu ve düşüncelerdir. Bedendeki herhangi bir rahatsızlık bizim bilinç seviyemizde yaşamamızı engeller. Asanalar bize bu yolu açmak için tasarlanmış yollardan sadece biridir. Zihnimizi odaklayarak bedenimizde gerilime neden olan duyguların boşalmasını sağlar.

Eski yogiler duygusal çalkantıların zihin, beden ve ruhta barındığına inanırlar.

Meseleyi zorlamak

Yoga eğitmenleri matın üzerinde zor duyguları ayaklandırmanın verimli olup olmayacağı konusunda farklı düşüncelere sahiptirler. ‘’Bir asana sırasında duygusal boşalma için uğraşılmamalıdır ancak bu yine de olursa iyi bir şeydir.’’Çoğu eğitmende böyle düşünür.

‘’Patanjali’nin yoga sutralarına göre bir asana sırasında oluşan bir boşalımda yapılacak şey pozisyonun içine gevşemek, nefes düzenlemek ve kendi özünde merkezlenmek için sonsuza odaklanmak.’’

‘’Bir öğrenci bir duygu yükselmesi yaşarsa, eğitmen bunu sessizlikle, yargılamadan, gözlemleyici bir Buda tavrı ile izlemelidir. Bu şekilde eğitmen öğrenciye hisleri ile özdeşleşmemeyi öğretecektir. Ayrıca öğrencilerin psikolojik desteğe ihtiyaçları olup olmadığı anlamak için dikkat edilmesi gerekir.

Biz buraya kendimizi değiştirmeye değil kim olduğumuzu görmeye geldik. Duygusal boşalım travmatik değil fiziksel ve ruhsal aydınlatıcıdır.

Şerife Karahançer

1 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page