top of page

Bakasana (Turna Pozu)

Güncelleme tarihi: 8 May 2022

BAKASANA (Turna Pozu)

Bakasana (Turna Pozu), suda duran bir turna kuşunun duruşuna benzer. Hint mitolojisinde günün birinde toprak kavgası yapan iki aile vardır. Mahabharata ve Pandava aileleri. Beş Pandava erkek kardeş bir iddiada Mahabharata ailesine yenilince krallıktan reddedilirler. Ceza olarak on iki yıl boyunca ormanda kalacaklardır. Bir gün çok susarlar ve göle giderler. Aniden bir ses onlara hangi kardeş su içmeye kalkarsa öleceğini söyler. Ancak kardeşler bu sese riayet etmezle ve dört kardeş arka arkaya ölürler. En son beşinci kardeş gelir. Kardeşlerinin öldüğünü görünce çok üzülür. Ses tekrar konuşur ama bu sefer Yudhisthara konuşanı görür. Kocaman bir turna kuşudur konuşan. Ölüm tanrısıdır aslında. Kardeşlerini ben öldürdüm, eğer sudan içersen sen de ölürsün der. Ancak sorularını doğru cevaplarsa ona hayatını bağışlayacaktır.

Birinci soru şudur: ‘Dünyadan ne haberler var? ’Yudhisthara bu soruya dünyevi bir yanıt vermez onun yerine şöyle der: ’Tüm canlılar içlerindeki ilahi doğalarını kaybettiler, bir cehalet içerisine düştüler ve acı çekmekteler.’

İkinci soru şöyleydi: ’Dünyanın harikası nedir? Yine dünyevi bir cevap vermedi, şöyle dedi:’Her şey ama her şey ölmekte ama biz hala bu bize olmayacakmış sanıyoruz.’

Üçüncü soru ise şöyleydi:’Doğru yol nedir?’ Cevap şöyle geldi:’Doğru yol yogilerin ve azizlerin ulaştığı kendini bilme yoludur.’ Son bir soru daha sorar turna kuşu:

Dördümcü soru ise ’En mutlu kimdir?’ ‘Tüm karmasını temizlemiş kişidir.’ Der genç adam. Sonunda turna kuşu gerçek kimliğini söyler, kendini ölüm tanrısı Yama olarak tanıtır.

Bu sorular karşısında Yudhisthara dengesini kaybetmemiştir. Biz de bu pozda konsantre olarak dengede kalmaya davet ediliyoruz.

Çeviri:Yeşer Eren

Diğer pozlar;

 

İzmir Karuna Yoga Adres: Bostanlı Mah. Cengiz Topel Cad. 6347. Sok.Onurlular Apt. No:5 35590 Karşıyaka/İZMİR  E-Mail: yoginiserife@gmail.com Telefon: 0545 531 87 75 (Şerife Karahançer)

16 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page